Бойко Таков, Ръководител на НКТ, участва във форум „Бизнес интегритет и устойчивост”

055

Д-р Бойко Таков, Ръководител на Националната контактна точка на България за отговорно бизнес поведение и Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насрчаване на малките и средните предприятия, участва във форума „Бизнес интегритет и устойчивост”, който се организира от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН в партньорство с Глобалния договор на ООН и Transparency International България.

Д-р Таков изведе на преден план ролята на Националната контактна точка на България за отговорно бизнес поведение, която популяризира Насоките на ОИСР, както сред малкия и среден бизнес, така и сред всички заинтересовани страни. „Пътната карта за присъединяване към ОИСР е доста голяма и широка. В нея намери място и задължителният механизъм – Национална контактна точка (НКТ) за отговорно бизнес поведение. Това е механизъм, който се изпълнява от всички държави, които членуват в ОИСР и дава насоки за отговорно бизнес поведение“, заяви Бойко Таков в панела „Колективни действия: Антикорупция и трансформиращо управление“.

По време на дискусията бяха обсъдени посоките на действие от страна на институциите, бизнеса и гражданското общество, за да може съвместните усилия да доведат до системни, положителни промени. Д-р Таков акцентира върху насоките за изграждане на модели за етичен бизнес и какви мерки предприема ИАНМСП в тази посока.

„Националната контактна точка има и още едно задължение, а именно да разглежда сигнали за неспазване на Насоките, наречени „специфични случаи“. В структурата си НКТ има работна група, която е съставена от четири типа организации – неправителствени организации, работодателски, синдикати и представители на изпълнителната власт, като решенията се взимат с консенсус. Една от главите в Насоките, е свързана с подкупите и корупцията. Те са абсолютно несъвместими с отговорно бизнес поведение. Този въпрос касае цялото общество и има много позитивни сигнали, че вървим в правилната посока. Като последната създадена НКТ, ние сме в непрестанна комуникация със Секретариата на ОИСР и получаваме препоръки за предприемане на определени действия, за да можем да отговорим на изискванията за присъединяване в организацията“, каза още Бойко Таков.

Д-р Бойко Таков отчете, че дейността на ИАНМСП е насочена към интернационализацията на малките и средни предприятия, където нелоялните и корупционните практики са несъвместими  с отговорно бизнес поведение. „Целенасочено работим и с международни организации, например Световната банка. В ход е реализацията на проект за подпомагане на бизнеса в Северна България. Чрез подписания договор между ИАНМСП и Световната банка ще се изпълняват ключови дейности и добрите практики, които те ще внесат, ще има по-голяма ефективност за самите предприятия“, заяви още Бойко Таков.

Организаторите на форума определиха 2025 година като символична, защото се отбелязват 15 години от създаването на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, 25 години от създаването на Глобалния договор на ООН и 80 години от основаването на Организацията на обединените нации, в контекста на сериозни глобални турбуленции. Участници от различни институции, неправителствения сектор и бизнеса, се обединиха около позицията, че бизнес интегритетът и силното управление са основите на изграждането на устойчиво бъдеще.