1. Насоките на ОИСР за мултинационалните предприятия за отговорно бизнес поведение са препоръки направени от правителствата към мултинационалните предприятия. Те имат за цел да популяризират положителния принос, които предприятията могат да дадат за икономическия, екологичния и социален напредък и да сведат до минимум неблагоприятните въздействия по въпроси, обхванати от Насоките, които може да са свързани с операциите, продуктите и услугите на бизнеса.
2. Вътрешните правила на Националната контактна точка на България за отговорно бизнес поведение уреждат организацията, дейността и координацията ѝ с Работната група и надзорния орган на НКТ – България – Националният икономически съвет, създаден с Постановление на Министерски съвет № 74 от 2015 г. в качеството му на консултативен орган към Министерски съвет.
3. Насоките на ОИСР за надлежна проверка за отговорно бизнес поведение предоставя практическа помощ на бизнеса при прилагането на Насоките на ОИСР за мултинационалните предприятия чрез формулирани обяснения на препоръките за надлежна проверка и свързаните с тях разпоредби.
4. Целта на Насоките за надлежна проверка на ОИСР за отговорни вериги на доставки в сектора на облеклото и обувките е да помага на предприятията да прилагат препоръките за надлежна проверка, съдържащи се в Насоките на ОИСР за мултинационалните предприятия по отношение на облеклото и обувките, за да избегнат и да се справят с потенциалните отрицателни въздействия от техните дейности и веригите за доставки.
5. Ръководството на ОИСР за надлежна проверка за отговорни вериги за доставка на минерали от засегнати от конфликти и високорискови зони предоставя подробни препоръки, за да помогне на компаниите да зачитат правата на човека и да избягват да допринасят за конфликт чрез своите решения и практики за закупуване на минерали. Това Ръководство е всяка компания, която потенциално се снабдява с минерали или метали от засегнати от конфликти и високорискови зони. Насоките на ОИСР са глобални по обхват и се прилагат за всички вериги за доставка на минерали.
6. Ръководството на ОИСР за надлежна проверка за отговорни вериги в селското стопанство предоставя обща рамка и глобално приложим еталон, за да помогне на агробизнеса и инвеститорите да допринесат за устойчивото развитие, за да идентифицират и смекчат неблагоприятните въздействия. Ръководството е от значение за всички предприятия по цялата верига на доставки на селскостопански продукти, от фермата до потребителя в широка гама от хранителни и нехранителни стоки.
7. Планът за популяризиране на НКТ съгласно Насоките на ОИСР цели да представи контактната точка като инструмент за насърчаване на
доброволното спазване на Насоките. Основни отправни точки на Плана за популяризиране на НКТ са повишаването на осведомеността за
Насоките и прилагането на препоръките от страна на бизнеса.
8. Решение № 682 на Министерски съвет, от 17.09.2021 г., е за създаване и организиране на дейността на НКТ за прилагане на Насоките за отговорно
бизнес поведение на мултинационалните предприятия.
9. Решение № 479 на Министерски съвет, от 14.07.2022 г. за изменение и допълнение на РМС № 682, което е за създаване и организиране на
дейността на НКТ за прилагане на Насоките за отговорно бизнес поведение на мултинационалните предприятия.
10. Информационна брошура представлява кратко експозе за Насоките на ОИСР за мултинационалните предприятия. В нея е описано какво представляват Насоките, какъв е техният правен характер, какво представлява Националната контактна точка (НКТ) и т.н.
11. Дигиталната брошура представя накратко Насоките на ОИСР за мултинационалните предприятия и дейността на НКТ.
12. Структура на НКТ – България
13. Конвенцията за борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международните търговски сделки на ОИСР има за цел да гарантира, че всяка държава член/кандидат-член на ОИСР предприема необходимите мерки, за да криминализира корупцията, която включва чужди длъжностни лица.
14. Добра практика и насоки за изпълнение на конкретни разпоредби на Конвенцията за борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международни търговски сделки на ОИСР.
15. Препоръкa на Съвета за по-нататъшна борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международни търговски сделки.
16. Информационна брошура – да се преборим с подкупа на чужди длъжностни лица, с цел повишаване на обществената осведоменост.
17. Годишен Въпросник на ОИСР за извършените дейности на НКТ – България.
18. Годишен доклад за изпълнение на дейността на Националната контактна точка на България.